sobota, 11 lutego 2012

RYBKI AKWARIOWE

Podstawą opieki nad rybkami jest zapewnienie im warunków jak najbardziej zbliżonych do naturalnych, a więc odpowiedniej temperatury i ph wody, wystroju akwarium, czyli kryjówek, właściwego zagęszczenia roślin i odpowiednich współmieszkańców zbiornika. Rybki karmimy kilka razy dziennie, specjalnie przeznaczonym dla danego gatunku pokarmem. Zacznijmy od naprawdę niewielkiej ilości pokarmu, by zobaczyć czy rybki zjedzą wszystko w krótkim czasie. Pozostawione resztki pożywienia sprzyjają rozwojowi bakterii i chorób. Nie przekarmianie ryb jest bardzo istotnym elementem profilaktyki chorób.
Chcąc rozmnażać posiadane ryby zapoznajemy się z informacjami na temat hodowanego przez nas gatunku. Sposobów rozmnażania jest u ryb wiele, część z nich jest jajorodna (składa ikrę, z której po jakimś czasie wykluwają się młode rybki), część jest żyworodna (rybki wykluwają się jeszcze w brzuchu samicy). Dla początkujących akwarystów najłatwiejsze w hodowli będą gatunki żyworodne. By rozmnażanie ryb było w ogóle możliwe, musimy być pewni, że posiadamy samca i samicę tego samego gatunku, oboje dojrzałe płciowo, że ryby są prawidłowo odżywione i mają właściwe warunki środowiskowe. Wyróżniamy głównie dwa sposoby rozmnażania ryb akwariowych. Zdecydowana większość ryb składa i zapładnia ikrę poza ciałem (jajorodne).Jak utrzymać zgodne z naturą parametry wody?

Jednym z najważniejszych czynników koniecznych do utrzymania akwarium w należytym porządku jest zapewnienie prawidłowej równowagi ekologicznej wody. Aby tego dokonać trzeba pamiętać o kilku ważnych parametrach takich jak np.: odczyn, twardość, zawartość tlenu, azotu i innych pierwiastków. Oświetlenie odgrywa bardzo istotną rolę w prawidłowym utrzymaniu akwarium morskiego. Za sprawą światła rośliny przeprowadzają fotosyntezę oraz jest możliwy obieg wszystkich związków pokarmowych krążących w oceanach i morzach. Akwarium morskie jest bardzo wrażliwe pod względem warunków świetlnych. Spektrum, typ oraz moc oświetlenia są bardzo ważne dla ryb, a przede wszystkim dla koralowców. Oświetlanie światłem słonecznym naszego zbiornika nie jest wskazane, ponieważ należy powstrzymywać wzrost glonów, aby nie zdominowały zbiornika. Właściwe oświetlanie musi uwzględniać naturalne cykle dobowe (dzień i noc) zwierząt rafowych. Nasze akwarium powinno być oświetlane przez ok. 10 do 15 godzin na dobę. Zakładający akwarium ma dziś do wyboru wiele atrakcyjnych plastikowych i jedwabnych roślinek, które z wyglądy bliskie są do autentyku. Więc jakie rośliny są najlepsze dla akwarium, żywe czy sztuczne? Nawet najbardziej doświadczenie hodowcy nie mają na ten temat jednoznacznego zdania. Dlaczego? Ponieważ nie ma dobrych, ani złych odpowiedzi. Tu wszystko sprowadza się do kwestii wyboru.Żywe roślinki stanowią przystań dla bakterii pomocnych przy rozkładzie odpadów. Dobrze obsadzone akwarium, często potrzebuje też chemicznej filtracji, jaką zapewniają rośliny żywe. Jest też i druga strona medalu. Jeśli roślina zginie i nie usuniemy jej szczątek w miarę szybko, to może dojść do jej rozkładu i powstania związków niebezpiecznych dla ryb. Ponadto żywe rośliny stanowią pożywienie dla ślimaków i innych pasożytów, wywołujących choroby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz