sobota, 7 kwietnia 2012

Siberian husky

Siberian husky to typowy pies stadny, wymagający od swego właściciela, aby ten poświęcał mu sporą ilość swego czasu i nieco szczególniejszej uwagi. Ta cecha występująca u wszystkich psów tej rasy określa także jego dość ścisły sposób wychowania i przyszłego ułożenia. Pies musi postrzegać swego opiekuna, jako przywódcę stada, w innym przypadku będzie starał się zdominować zarówno opiekuna jak i innych współmieszkańców. Od pierwszych początków swej służby człowiekowi, które miały miejsce około 3000 lat temu, psy te były wykorzystywane przez Czukczów, jako psy pociągowe. W tym okresie większość zdrowych samców poza przywódcami ciągnącymi w pierwszym rzędzie sanie, było kastrowanych. Zabieg ten pozwalał na utrzymanie czystości stada w odpowiedniej ilości psów, jak też przyczyniał się do zgromadzenia znaczniejszej tkanki tłuszczowej, co wpływało w sposób pozytywny na opóźnienie utraty ciepła z organizmu,Już jak sama nazwa wskazuje, siberian husky jest rasą psów wywodzących się z trudnych i mało przyjaznych życiu człowieka, rejonów Syberii. Jest to jedna z typowych ras psa pierwotnego, co oznacza, że materiał genetyczny tej rasy psów w bardzo małym stopniu różni się od genów dziko żyjącego wilka. Pochodzenie psa pierwotnego jest postrzegane przez wielu znawców, jako bezpośrednia linia pierwszego udomowionego psa. W wyniku przeprowadzonych badań, podpartych badaniami DNA wyłoniono czternaście psich pierwotnych ras, pośród których znalazł się także wspomniany husky.Z biegiem czasu siberian husky został sprowadzony na tereny dzisiejszej Kanady. Miało to miejsce w 1909 roku a osobą, którą się w dniu dzisiejszym uważa, iż dokonała tego faktu, był niejaki William Goosak, który zajmował się handlem futrami przywożonymi z terenów syberyjskich.

Do rozpoczęcia hodowli siberian husky, w bezpośredni sposób przyczynił się niejaki Lenard Seppali, który to był głównym laureatem kilku wyścigów psów zaprzęgowych. Na skutek rozpoczętej przez niego hodowli, rasa została zarejestrowana w AKC, czyli największej amerykańskiej organizacji kynologicznej.

Na kontynent europejski psy tej rasy trafiły na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Ich popularność w nieco znaczniejszy sposób wzrosła jednak dopiero wraz ze wzrostem zainteresowania tego rodzaju sportem zimowym, jakim są wyścigi psich zaprzęgów. Siberian husky a dziecko

Normalny, w pełni zdrowy i odpowiednio ułożony siberian husky, przenigdy nie zrobi dziecku krzywdy. Oczywiście zdarzają się jak we wszystkim odstępstwa od tego rodzaju reguły, dotyczą one jednak psów mających zaburzenia swej psychiki i nieodpowiednio ustaloną we wcześniejszym okresie wychowania, hierarchię wartości stada. Kwestia ta jest jedną z ważniejszych w ogólnym kształtowaniu charakteru husky. Psy tej rasy to zazwyczaj psy ufne wobec domowników, znoszące w cierpliwy sposób zabawę z dziećmi, jako że jest to dosyć silny i energiczny pies warto zwrócić dziecku uwagę, aby było rozważne w podejściu do niego gdyż całkiem niechcący husky może je obalić, nie powinno również za nadto zbliżyć się do psiej miski, husky w obronie swego pokarmu może zjeżyć sierść i warknąć. Raczej wielce niewskazane jest, aby kilkuletnie dziecko wychodziło samotnie na spacer z psem tej rasy. Utrzymanie go na smyczy sprawia często sporo trudności osobie dorosłej a co dopiero mówić o kilkuletnim dziecku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz