środa, 9 maja 2012

Żywienie fretki

Mięso!
Jak wiemy, fretka jest drapieżnikiem a więc głównym składnikiem jej diety powinno być mięso. Może powiem jak ja podaję mojemu ogonowi. Dostaje on 2 razy dziennie surowe mięsko - on akurat ma pomieszane mięsko z indyka i z kurczaka - ja co jakiś czas kroję to mięsko i porcjuję: nabieram taką dość sporą łyżkę (już pokrojonego w kosteczkę i pomieszanego) i wsadzam do woreczka. I w ten sposób rozmieszczam to na porcyjki. Nie wiem czy zrozumiale to napisałam Wesoly I takie porcyjki mój fret dostaje 2 razy dziennie, z tym że on ma też gerberka - co to, napiszę na dole Wesoly Tak więc rano na śniadanko jada jedną porcję mięska, na obiadek gerber, na kolację znów mięsko.
Jakie mięso można podawać fretce? Z kurczaka, indyka, królika, wołowinę, podroby (ale oczywiście nie może zabraknąć mięska ; ]). Wieprzowiny fretkom nie dajemy. Mięsko musi być pokrojone w kostkę, wiadomo - żeby zwierzakowi było łatwiej zjeść.
Mhmm trochę chaotycznie to opisałam więc może podam link do strony, gdzie to jest dobrze i przejrzyście opisane, ale to później bo narazie jako nowy użytkownik nie mogę dodawać zdjęć i linków... Woda!
Fretki bardzo łatwo się odwadniają, dlatego muszą mieć stały dostęp do wody. Fretki piją wodę z miseczka bądź z poidełka. Najlepiej żeby była chłodna, ale nie lodowato zimna ani też bardzo ciepła.

Sucha karma
Sucha karma, tak jak woda, musi być dostępna dla fretki cały czas. Fretki czasem podjadają trochę w nocy no i w ciągu dnia, dlatego ważne, żeby miały - co podjadać, i żeby było to dla nich dobre i zdrowe Wesoly
Polecane fretkowe karmy to Bosch - Totally Ferret, Ferret Complete, z frecich jest również Vitakraft i inne. Niestety dobre frecie karmy sporo kosztują no ale cóż, nikt nie powiedział że fretka to tanie zwierzątko Wesoly Ale fretki mogą jeść również karmę dla kociąt, np. Purina Pro Plan (chociaż różne są zdania na jej temat), Royal itp. Dodam jeszcze, że w niektórych sklepach zoologicznych bardzo trudno dostać fretkową karmę - ja mojemu ogonkowi zamawiam z Internetu Boscha "Totally ferret baby".
Fretkom nie wolno podawać Whiskasa ani Kit-Kata, ponieważ BARDZO im szkodzą. Fretki po kilku latach jedzenia tego, mają problemy które mogą się skończyć BARDZO ŹLE .Witaminy
Małe fretki, przez cały okres wzrostu mogą dostawać Salvikal Wesoly Nie wiem czy jest dostępny w innej postaci, ale ja mam taki w proszku - wsypuję go do mięska (do jednej porcji, nie do każdej) tak na czubku łyżki - taką radę dostałam od hodowcy, od którego pochodzi moja fretka.
Poza tym np. Calo-pet czy Vita-pet (tego drugiego nie próbowałam, zaś pierwsze moja fretka uwielbia) to są pasty witaminowe. Bardzo znana jest również Malt-pasta, którą zazwyczaj ogony kochają - nie są to jednak witaminy, a pasta odkłaczająca dla kotów - zapobiega "zatkaniu" fretki Mruga Co prawda jest dla kotów, ale sprawdza się także u fretek i smakuje im.

Owoce i warzywa
Owoce / warzywa jakie podajemy fretce muszą być obrane, nie mogą mieć pestek (po prostu je wyjmij) i muszą być pocięte na kawałeczki - wiadomo że fret nie wsunie całego banana. Nie wolno podawać owoców cytrusowych, warzyw kapustnych. Za to można dawać jabłuszko, banana, ogórka, arbuz lub rodzynki (nie przesadzać! jedna rodzynka dziennie wystarczy) Tylko pamiętajmy, że to tak jak z ludźmi - zjesz za dużo smakołyków i nie czujesz się zbyt dobrze. U fretek też tak jest, więc przemyśl zanim dasz swojemu ogonkowi trochę za dużo niż by starczyło .ZABRONIONE FRETKOM
- sól
- cukier
- przyprawy
- czekolada
- kakao
- słodycze
- kawa
- herbata
- alkohol
- chipsy
- owoce cytrusowe
- warzywa kapustne
- cebula!!!!
- surowa wieprzowina
- wszelkiego rodzaju przetworzona żywność (jajecznica be, kiełbaska be)
- awokado
- leki przeznaczone dla ludzi
- psia karma
- chemikalia

Kot rosyjski niebieski

Kot rosyjski niebieski - rasa krótkowłosego kota, pochodząca z zachodniej Rosji.

Początek rasy datuje się na XVII wiek. Była zagrożona wyginięciem podczas II wojny światowej, lecz udało się ją ocalić. Zgodnie ze wzorcem, kot tej rasy powinien mieć umaszczenie niebieskie lub niebieskoszare.

Jest kotem średniej wielkości. Ma duże, zielone oczy w kształcie migdałów, duże, trochę spiczaste uszy i smukłą sylwetkę. Ma piękny, niezwykły kolor futra, ponieważ koniuszki jego włosów okrywowych pozbawione są pigmentu. Niedawno powstała nowa odmiana barwna tej rasy - biała. Obecnie trwają próby wyhodowania ich w kolorze czarnym.

Koty rosyjskie niebieskie od dawna uchodziły za szczególne zjawisko, gdyż już w XVII wieku gościły na polskich dworach książęcych. Rasa ta nie potrzebowała mistyfikacji, ponieważ jej oryginalny fenotyp pozostawał zbyt długo w nie zmienionym stanie. Mimo iż podobny do kota europejskiego krótkowłosego, rozwijał się jako rasa niezależnie od niego. Do dziś nie krzyżuje się ze sobą tych ras. Jak dla każdego kota, najważniejsze dla niego są pierwsze tygodnie jego życia, gdyż prawidłowo wychowane, mają niezwykłą zdolność nauczenia swoich ludzkich opiekunów rozumienia kociego świata. Młode kociaki są bardzo ciekawe otoczenia. Uwielbiają zabawy, tak samo jak dorosłe koty, po których nie zawsze to widać. Koty rosyjskie niebieskie są niesamowicie zwinne, poruszają się bardzo cicho. Są bardzo przyjacielskie, uwielbiają zabawy z opiekunem np: z piórkiem, sznurkiem. Lubią także towarzystwo innych kotów. Są dość towarzyskie i niezwykle czułe.

Jego krótka sierść nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy ją regularnie, lecz nie za często, czesać gumową szczotką. Jego dieta powinna być dobrze zbilansowana, aby zapewnić dobrą kondycję jemu i jego sierści. Powinno się go często głaskać, by jego futro lśniło.
_________________
http://www.chomikownia.ubf.pl

Koszatniczka-KOSZTY

kosztuje powyżej 200 zł
Klatka - gdzieś w granicach 150-200(musi mieć panelowe pięterka i kołowrotek w minimalnej średnicy 28 cm)
Poidełko- ok 10 zł
żwirek - ok 20 zł(zależy jaki)
kołowrotek(jeśli trzeba dokupić) ok. 20 zł
Jedzenie-ok. 20 zł
zabaweczki-można zrobić lub kupić.
siano-mam na sprzedaż "swojskie" , ale może być z sklepu ok.2 zł.
piasek(pył do kąpieli)-taki dla szynszyli ok. 10 zł
+ jakieś wydatki zdrowotnie,niezdrowotne
Potem trzeba jeszcze kupić miskę na piasek,miskę na jedzenie(najlepiej ceramiczną) no inne takie niezbędne rzeczy. Co do zabawek , to niezbędny jest hamak , ponieważ kosze lubią na nim leniuchować

Czym i jak karmić szczura?

Jak i czym karmić?
Jak wszyscy dobrze wiecie szczur jest zwierzęciem wszystkożernym. Jednak nie wszystko, co mu podajemy jest dla niego zdrowe. W sąsiednim temacie Wilcza podała składniki, które są dla szczura szkodliwe. Nie można także podawać szczurowi samej mieszanki, ale urozmaicać jego dietę owocami, warzywami i innymi produktami nieszkodliwymi dla naszego pupila. Oprócz jakości musimy też zwracać uwagę na ilość. Pokarm podstawowy - mieszanka zbóż - musi być przez cały czas dostępna i systematycznie dosypywana lub wymieniana ze względu na zabrudzenie, bo zdarza się szczurom nasikać do miski z jedzeniem. Szczury nie opychają się jedzeniem, tylko jedzą małe ilości pokarmu wiele razy dziennie.Owoce:
- jagody, wiśnie i czereśnie (bez pestek)
- winogrona
- brzoskwinie, nektarynki, morele
- banany (nie za dużo, bo powodują tycie)
- jabłka i gruszki
Przed podaniem owoców pestkowych, należy pestkę wyciągnąć, bo szkodzi szczurom.
Zabrania się podawania owoców cytrusowych, które w swojej skórce posiadają substancję rakotwórczą.

Warzywa:
- kalafior
- ogórki
- kabaczki
- pomidory
- ziemniaki - bulwy
- kukurydza
- cukinia i dynia
- arbuz
- marchew
- kapustę - w małych ilościach
- zabrania się podawania cebuli i czosnku!
Oczywiście przed podaniem owoców i warzyw należy je umyć i dokładnie osuszyć.
Zaleca się podawanie "swoich" owoców i warzyw (z przydomowego ogródka czy działki). Często jest tak, że te sklepowe były pryskane chemikaliami i nawozami.Jaja, mleko, sery i mięso.
Jaja zawierają żelazo, węglowodany, białko i wiele witamin. Wskazane jest podawać jaja ugotowane na twardo lub lekko ścięte. Nie należy jednak przesadzić z ich ilością.
Można szczurom podawać mleko (lekko podgrzane), ale w małych ilościach, bo częste jego podawanie skończy się przebiałkowaniem.
Szczurom NIE MOŻNA podawać era żółtego, bo jest on bardzo tłusty, co prowadzi do otyłości szczura i innych chorób, np miażdżycy.
Jeżeli chodzi o mięso to można dać kawałek surowego mięsa wołowego. Jednak ja odradzam, o te ze sklepu posiadają więcej chemikalii niż samego mięsa.

Gałązki
Można szczurom dać do klatki gałązki z drzewa owocowego lub brzozy drobnolistnej. Gałązki będą służyć nie tylko do zabawy, ale także ścierania zębów. Apropo zębów, należy szczurom podawać coś, żeby mogły je ścierać, bo rosną przez całe życie. Dobrym rozwiązaniem są właśnie gałązki lub suchy chleb.

Chomik- Chomik stepowy - Cricetulus barabensis

Występowanie
Chomik stepowy występuje w południowo-wschodniej Azji, w środkowej Mongolii, północnych Chinach oraz na Syberii. Żyje na półpustyniach i stepach, na wysokości do 4000 m n.p.m.

Wygląd
Kolor futerka jest od ciemnobrązowego do rudobrązowego z szarym. Brzuch ma popielaty, na grzbiecie zaś ciemną pręgę. Dość długi osiągający 3cm długości, słabo owłosiony ogon.

Rozmnażanie
Chomiki te osiągają dojrzałość płciową w wieku 4-5 tygodni. Okres rui jest kwietnia do października. Ciąża trwa 20-22 dni, liczba w miocie waha się między 7-11 sztuk.
Systematyka
Domena - eukarioty
Królestwo - zwierzęta
Typ - strunowce
Podtyp - kręgowce
Gromada - ssaki
Podgromada - ssaki żyworodne
Szczep - łożyskowce
Rząd - gryzonie
Rodzina - chomikowate
Rodzaj - Cricetulus
Gatunek - chomik stepowy
_________________
http://www.chomikownia.ubf.pl

Ciężarna świnka- Jak o nią dbać?

Ja powiem tyle, że często zdarza się, że matka umiera podczas porodu lub nie ma pokarmu, żeby małe wykarmić. Wtedy co 2-3 godziny trzeba podawać oseskom przez pipetę pokarm (mleko w proszku). Samica zawsze wylizuje i masuje swoje potomstwo. Jeżeli samica umrze przy porodzie ta czynność spada na hodowcę. Wtedy po każdym karmieniu małych trzeba watką umoczoną w oleju delikatnie wymasować brzuszki i okolice odbytu, aby ułatwić wydalanie.Ciężarnej śwince należy podawac dużo witaminy C. Dieta musi by bogata w: siano, wodę, podstawowe zioła, dostęp do wapnia i składników mineralnych. W okresie laktacji również podajemy Calcium. Niedobór wapnia i magnezu może doprowadzic do poporodowej choroby tzw. tężyczki (jeśli natychmiast odpowiednio nie zadziałamy świnka umrze). Samicy nie wolno przekarmiac, gdyż prowadzi to do toksemii (po drgawkach następuje śmierc). Warto podawac liście malin, które ułatwiają poród.

Świnka morska i królik ?

królik i świnka znacznie się od siebie różnią.
królik jest z rzędu zajęczaków, świnka- gryzoni.
Należą do dwóch innych rzędów, a takie rozmnażanie jest praktycznie niemożliwe.
Czasami zdarzają się hybrydy międzygatunkowe, ale nie aż tak "dalekiego pochodzenia", jakim jest różność rzędów obu zwierzaków.

Świnka morska

Z karmieniem świnek nie ma dużego problemu, bo jedzą wszystko (ale nie wszystko jest dla nich zdrowe). Podstawowym pożywieniem świnki jest sucha karma, czyli pokarm ziarnisty. W sklepie można znaleźć mieszanki przeznaczone dla świnek. Oczywiście musimy sprawdzić czy pokarm jest ważny, świeży i czy nie ma w nim robaków. Nie wybierajmy takich pokarmów, które mają wiele kolorowych dodatków (Vitapol). Oprócz tego świnki lubią sianko oraz różne rośliny, które należy zrywać z dala od ruchu drogowego. Tak więc można jej nazrywać mlecz pospolity, babka lancetowata, babka zwyczajna, mniszek pospolity czy perz właściwy.
Ponadto świnka bardzo lubi jeść owoce i warzywa, np. marchew, buraki, pietruszkę, brukiew, kapustę, sałatę, szpinak, por, seler, a także młode pędy malin, jeżyn, porzeczek, a także gałązki akacji, brzozy, klonu, lipy osiki, topoli, morwy i innych drzew owocowych (oczywiście wcześniej trzeba je dokładnie umyć i osuszyć). Można bawić się ze świnką morską w różne zabawy np: połóż świnkę na podłodze i bierzesz jedzenie, które Twoja świnka bardzo lubi np. burak, trawka lub inny pokarm i przysuwasz jej do pyszczka tylko blisko, ale jej nie dajesz i podnosisz do góry jedzenie, lecz powoli! Twoja świnka powinna unosić pyszczek w kierunku jedzenia i jak uniesiesz już jedzenie na odpowiedniej wysokości świnka powinna stanąć na dwóch łapkach i dajesz jej nagrodę. Powtarzaj co pewien czas (miej cierpliwość, bo świnka nie od razu będzie to robiła i koniecznie poćwicz to z nią). Jak będziesz bardzo często dawał jej jedzenie, to świnka nie będzie chciała wykonywać tej czynności, ponieważ już się przeje.
<źródło: blog o świnkach morskich>
ażdy gryzoń ma swój indywidualny charakter. Nie sposób powiedzieć czy można oswoić. Są takie zwierzątka, których po prostu nie da się oswoić. Jeżeli Twoja świnka nie ucieka na Twój widok, to już się do ciebie przyzwyczaiła, więc możesz ją głaskać, przytulać itd. aż w końcu będziesz dla niej towarzyszką.

Żywienie małych królików

Zacznę od tego, że królik samodzielny to taki, który skończył 8 tygodni. W sklepach zoologicznych sprzedawane są króliki 6 tygodniowe, a nawet dużo młodsze. Wynika to z faktu, że króliczki są wtedy małe, słodkie i nieporadne, co przyciąga potencjalnych kupców. Jednak taki maluch zbyt szybko odłączony od matki jest narażony na wiele chorób, dlatego szczególnie powinniśmy o niego zadbać, gdyż nawet najmniejszy błąd w żywieniu może się skończyć śmiercią.Po zakupie królika, kupujemy dla niego karmę, którą był żywiony w sklepie. Zbyt gwałtowna zmiana diety może prowadzić do biegunki, która często w tak młodym wieku kończy się śmiercią. Zakupioną karmę mieszamy z granulatem, który jest podstawową i pełnowartościową karmą. Robimy to stopniowo, codziennie zmniejszając ilość karmy ze sklepu, a zwiększając ilość granulatu. Taki proces powinien trwać 10-14 dni, aż w miseczce zostanie sam granulat. Ilość podawanego granulatu może być nieograniczona do 6 miesiąca życia. Potem jego ilość należy stopniowo zmniejszać gdyż zbyt długie podawanie takiej ilości karmy prowadzi do nadwagi.

Oprócz siana, które jest PODSTAWĄ w króliczej diecie, możemy takiemu malcowi podawać suszone warzywa, zieleninę lub zioła. Świeże, zielone pokarmy wprowadzamy dopiero od 3 miesiąca życia. Gdy nasz ulubieniec skończył już 3 miesiące, wówczas możemy urozmaicić jego dietę w świeży, zielony pokarm. Najłatwiej jest zacząć od natki pietruszki, gdyż jest ona chętnie zjadana przez króliki. Zaczynamy od małych kawałków i obserwujemy czy po zjedzeniu królik robi normalne, twarde bobki. Jeśli są miękkie lub pojawiła się biegunka to odstawiamy natkę i robimy przerwę w wprowadzaniu nowych pokarmów aż bobki będą normalne.

Każdy nowy produkt wprowadzamy STOPNIOWO. Wprowadzenie nowego produktu do diety powinno trwać około 7 dni. Po tym okresie możemy wprowadzić np. zielony koperek. Nigdy nie podajemy tak małemu królikowi kilku nowych produktów naraz, powód: pojawienie się biegunki. Nie jest to reguła, ale po co ryzykować zdrowie naszego przyjaciela? Małym dzieciom od razu też nie podaje się sałatki, tylko zaczyna od startych warzyw i owoców, stopniowo przechodząc do bardziej urozmaiconej diety. W przypadku królików i innych zwierząt jest tak samo

Jak dbać o domowego zwierzaka?

W dzisiejszych czasach ludzie trzymają w domach naprawdę przeróżne zwierzęta. Psy, koty, rybki, ptaki czy gryzonie są na porządku dziennym. Ostatnio przestają już dziwić pająki, węże, kameleony, tygrysy czy inne zwierzęta, które chętniej oglądalibyśmy w zoo albo na Discovery. O każdego domowego zwierzaka trzeba dbać, bez względu na wymagania danej rasy czy gatunku - pewne rzeczy dotyczące troski o zwierzęta są niezmienne. Oto garść porad: Każde zwierzę musi mieć wydzielone miejsce, w którym stworzysz mu jego osobiste, niezależne królestwo. Nawet gdyby zwierzak chętnie nie przebywał w „kojcu”, powinien mieć tam swoje zabawki czy kocyk. W końcu przyzwyczai się do zapachu w tym jednym miejscu i instynktownie będzie do niego wracał. Jeśli zmieniasz gryzoniom wióry w akwarium czy klatce, wcześnie zapamiętaj, jak rozstawione miał różne rzeczy w swoim królestwie. Dla przykładu – małe myszki okopują wiórami domki, w których mieszkają, z czym zazwyczaj trochę im schodzi. Dlatego jeśli wymieniasz ściółkę, możesz potem podsypać domek tak samo, jak wcześniej zrobił to gryzoń. Nie ingeruj znacznie w miejsce, gdzie przebywa twój pupil, bo przyzwyczaja się do swojego otoczenia. To tak jakby ktoś bez słowa raz na jakiś czas poprzestawiał ci meble w twoim domu. Prawda, że nie byłabyś zadowolona?Pamiętaj, żeby zawsze zapewnić zwierzakowi dostęp do czystej, chłodnej wody. Niektóre zwierzęta mogą dać ci znać, że są spragnione. Króliki chwytają miseczkę czy nakrętkę (w których zazwyczaj mają wodę) i rzucają je na kraty klatki. To dla ciebie sygnał, że chciałyby się napić. Pies może ujadać. Nie powinnaś jednak dopuszczać do sytuacji, w której to zwierzę musi się „upominać” o wodę. Podobnie jest z jedzeniem. Uważaj, żeby nie przekarmić pupila, bo może być to dla niego bardzo szkodliwe. Otyłe zwierzęta, tak samo jak ludzie, bardzo się męczą i mogą szybko odejść z tego świata. Często lepiej jest również karmić zwierzaki zwykłym, naturalnym pożywieniem niż zmodyfikowaną karma z pudełka. Królik chętniej zje obierki z marchewki czy koniczynę, a chomik kawałek herbatnika niż mieszankę z kartonowego opakowania.Zwierzaki trzeba raz na jakiś czas umyć, bo – jak ludzie – brudzą się. Dotyczy to zwłaszcza psów i kotów, czyli generalnie „sierściuchów”. Psa najlepiej zagonić do wanny i tam obmyć go pod prysznicem. To samo tyczy się kota. Zauważ, że gryzonie myją się same, jednak nie zaszkodzi zwrócić uwagi, czy są czyste. Króliczka czy myszkę zawsze możesz wziąć na ręce i delikatnie je obmyć. Nie zapominaj także o czesaniu zwierząt, które mają futro. Raz na jakiś czas musisz je wyczesać, żebyś nie musiała potem po całym domu szukać jego kłaczków ;-). Także zwierzęta lubią się bawić. Ponieważ najbardziej zżyte są ze swoim opiekunem, to on powinien dostarczać im rozrywki. Z psem można bawić się dosłownie wszystkim, zarówno w domu jak i na dworze. Wygospodaruj choćby kwadrans dziennie na zabawę z twoim pupilem. Psu możesz po prostu rzucać grzechotkę lub cokolwiek innego (piłeczkę, zabawkę). Koty uwielbiają bawić się kłębkiem nici lub czymś na sznurku, np. jojo. Ponieważ trudno ganiać się z gryzoniem, wężem czy pająkiem, zapewnij im rozrywkę w akwarium, klatce lub terrarium. Myszy uwielbiają kręcić się na kółku, wąż chętnie oplecie się wokół gałęzi lub schowa za kamieniami i roślinkami. Rybki chętnie wpływają do muszelek, domków. Zwierzęta naprawdę nie lubię się nudzić!Codzienne obowiązki przy pupilu

Mogą być monotonne i męczące, ale pamiętaj, że posiadanie zwierzęcia to nie tylko przyjemność, ale także – a może zwłaszcza – obowiązki. Jeśli chodzisz na rano do pracy i nie możesz wyprowadzać psa na dwór, ustal, kto z twojej rodziny będzie to robił. Zwierząt nie można zaniedbać. Kot chętnie spędza dnie poza czterema ścianami, ale jeżeli mieszkasz w bloku, jego kursowanie między domem a podwórkiem może być trudne. Naucz go załatwiać się w kuwecie i zmieniaj żwirek, kiedy tylko będzie taka potrzeba! Królika dobrze jest co najmniej raz dziennie wypuścić z klatki, żeby poskakał i pobiegał. Sprzątaj po pupilach, karm je i dostarczaj rozrywki, a wszyscy będziecie zadowoleni.